Wysokość odszkodowania za zalanie mieszkania

Wyobraźmy sobie hipotetycznie taką sytuację. Wracamy z wakacji zza granicy i wchodzimy do swojego mieszkania w bloku. Naszym oczom ukazuje się jednak widok, którego nie chcielibyśmy nigdy oglądać. Okazuje się, że mieszkanie zostało poważnie zalane przez sąsiada, który mieszka nad nami. Większość paneli podłogowych, mebli, dywanów i tak dalej nadaje się do wyrzucenia. Czy mamy możliwość odszkodowania za tego typu straty? Oczywiście, że tak i za chwilę sprawdzimy jak możemy to zrobić.

Otóż chodzi tutaj o to, że nie ma żadnego znaczenia, czy sąsiad nad nami posiadał ubezpieczenie mieszkania od odpowiedzialności cywilnej (które działa analogicznie jak samochodowe OC), oraz czy my sami mamy ubezpieczone mieszkanie od takich wypadków. Możliwość uzyskania odszkodowania istnieje tak czy tak, dlatego ważne jest, by o tym nie zapominać. Możemy bowiem bez problemu uzyskać pieniądze na etapie sądowym, nawet gdyby sąsiad nie chciał z nami załatwić sprawy polubownie, choć zazwyczaj udaje się to zrobić.

Tak więc pierwsze co robimy, to zdjęcia wszystkiego, co zostało zniszczone. Następnie bierzemy rzeczoznawcę, który wyceni wartość szkód oraz da nam odpowiedni protokół i kosztorys. Mając takie dokumenty mamy już możliwość formułowania prawnie obowiązujących roszczeń wobec sprawcy zalania mieszkania. Wysokość odszkodowania będzie zależeć przede wszystkim od tego, co wskazał nasz rzeczoznawca, jeżeli nie satysfakcjonuje nas jego opinia, zawsze może wybrać innego, jednak będzie to generowało dodatkowe koszty. Oczywiście sąd może również wyznaczyć niezależnego biegłego rzeczoznawcę, ale to dzieje się tylko, gdy druga strona się z roszczeniami nie zgadza.

Tak więc jak widać, możemy uzyskać satysfakcjonującą wartość odszkodowania za zniszczone mienie w mieszkaniu. Najlepiej jednak nie wprowadzać całej sprawy do sądu, bo to później trwa bardzo dużo czasu. Najlepiej dogadać się polubownie, a jeżeli sąsiad jest skory do rozmowy i poczuwa się do winy, to sam zaproponuje nam odpowiednie pieniądze na naprawę wyrządzonych przez siebie szkód.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z zakresu odszkodowań skorzystaj z pomocy prawnika, który biegle zna wszystkie kwestia z tym związane, na przykład Kancelaria Michał Strojek z Krakowa.